ERR(2): Warning: session_start() [function.session-start]: open(../session/sess_b61c6747604c9fe7a2839bad8999ed04, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122)

VIZITA FINANȚATORILOR GERMANI

VIZITA FINANȚATORILOR GERMANI

Pe 26 mai 2013 Fundația HECUBA a primit, la Centrul Rezidențial pentru Mame și Copii Aflați în Dificultate, vizita delegației germane pentru Ajutor Umanitar al Statului Bavarez în România.

Ne-a făcut o mare bucurie reîntâlnirea cu nașele de suflet ale Centrului Rezidențial pentru Mame și Copii Aflați în Dificultate și grădiniței HECUBA: doamna Barbara Stamm, Președintele Parlamentului Bavarez, Președinte al Consiliului Bavarez de Ajutor pentru Copiii din România și Vicepreședinte al Consiliului Director al fundației, și doamna Beate Blaha, membră în Consiliul Director al fundației. La inițiativa lor și cu implicarea Primăriei Iași și a partenerilor germani, cele două proiecte au crescut de la an la an, ajutând familiile monoparentale să răzbată mai ușor prin viață.

Printre oaspeți au fost persoane care au venit să revadă sau să cunoască mamele pe care le susțin financiar de câțiva ani, dar și alte persoane cărora le pasă și doresc să urmeze exemplul celorlalți, ajutând și alte mame singure sprijinite de fundație. Barbara Stamm a apreciat efortul tuturor celor veniți din Germania: „Ei sunt ca şi naşi pentru unele dintre fetele de aici, pe care le-au ajutat direct. Spre marea mea bucurie, naşii şi-au cunoscut acum fetele pe care le ajută”. Întâlnirea mamelor cu nașii a fost deosebit de emoționantă pentru toți, mamele având ocazia să împărtășească cu nașii experiențe, bucurii și amărăciuni, să se mândrească cu micuții lor, și să le mulțumească pentru că le-au fost atât de aproape sufletește.

Mamele și copiii le-au pregătit musafirilor surprize pe măsură. Copiii au pregătit un număr artistic de cântece și poezii în limba română și germană, iar mamele au gătit bucate tradiționale pe care le-au servit împreună la “Masa bucuriei”, așa cum bine a numit-o unul dintre oaspeți. Copiii au primit  cadouri și multe îmbrățișări și, la rândul lor, le-au dăruit musafirilor desene făcute cu mult drag, care sperăm că vor ocupa un loc special în sufletul și-n casa lor.

VIZITA FINANȚATORILOR GERMANI#1

ERR(2): Warning: Unknown: open(../session/sess_b61c6747604c9fe7a2839bad8999ed04, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122)